Ѓорги Минов со признание за животно дело во спортот

Петар Печков

На неодамнешната свеченост за избор на спротист на Велес, беше врачено и признание за Животно дело.  Него го  доби  Ѓорги Минов – големиот вљубеник во спортот.  Фудбалот му е слабост. По вокација голман. Почетоците му се во далечната 1963 во големиот фудбал велешки Борец, па скопски Балкан, струмичка Тиверија и кариерата ја завршува во Младост.

Кон крајот на 80 те е еден од идејните творци на малиот фудбал во Македонија. Со група ентузијасти го формираат клубот во мал фудбал Парк Спорт и првата година на отвореното игралиште во градскиот парк следиме извонредни натпревари кога гостуваат легендарните Варош маало од Прилеп, штипски Мал Ајакс, скопски Железарец, кумановска куба. Од Парк спорт клубот го менува името во Дени Комерц и денес КМФ Велес.

Покрај активниот настап Ѓоко е во организацијата на лигата,член на разни комисии на малиот и големиот фудбал каде неговиот придонес е од непроценливо значење. Сеуште е активен,помага со сите сили и според неговите зборови додека го служи здравје ќе биде тука да се најде на помалдите.

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати