ЈКП Дервен доби ново возило за собирање на смет, во вредност 3,2 милиони денари

Петар Печков

Велешките комуналци добија камион за собирање на смет, кој е донација од Европската унија. Возилото е од марка ИВЕКО, со капацитет од 5.5 м3, а наменето за собирање на смет од садови од 120 л до 1.100 л.

Камионот е добиен преку  Програмата за преку гранична соработка со градот Термаикос  Република Грција ИНТЕРРЕГ, а во рамки на проектот БИОРЕАЛ кој е финансиран од ИПА 2 европскиот фонд.  Возило за собирање и транспорт на смет – автосмеќар,е  во вредност од 3,2 милиони денари. 

Бидејќи  ЈКП Дервен има сериозен недостиг од возила за собирање на смет, а повеќето од постојните возила се толку стари што почесто се расипани отколку што се функционални, очекуваме со употребата на ова возило да се подобри ефективноста и ефикасноста на услугите на Секторот Комунална хигиена, односно да се подобри квалитетот на нашите услуги кон граѓаните. На овој начин се обновува  работниот возен парк  во ова велешко ЈП, кој со години беше запоставен или нефункционален - велат од ЈКП Дервен.

На крајот на минатиот месец, кога три стари дотраени камини за смет се расипаа, ЈКП Дервен позајмуваше  транспортни средства  од соседните општини за да градот не остане затрупан со ѓубре.  Општина Велес му должи на ЈКП Дервен 1,5 милини евра поради четири години  неплатените сметки во време на владеењето на претходното градско раководство. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати