Јубилејни 50 Детски Рацинови средби

Петар Печков

На 2-ри и 3-ти ноември во Велес по 50-ти пат  ќе се одржат Детските Рацинови средби.  На манифестација се очекува да присуствуваат 60-тина ученици од повеќе училишта во земјава.  

Четврток на напладне во салата ,,Бели мугри,, на свеченото отворање ќе бидат врачени  Гран при наградите од ликовниот и литературен конкурс ,,Мојот град моја инспирација,, како и наградите  за секоја категорија 6-7, 8-9 одделение  и за прва и втора година средно.  

На конкурсот стигнеле 70 ликовни дела и 250 литературни творби.   Во 14,30 ч. во Градскиот парк ќе бидат засадени 50 садници цвеќе за Рацин. Во 15ч. во сокачето на поезијата, пред куќата на Рацин ќе има  поетско читање на  наградените трудови.  

Петок е планиран поетски карван по училиштата низ Велес, со читање на поезија  а во 12ч. во Ликовниот салон  е промоција на книгата  ,,Марта,, од Горјан Петревски.  

Организатор на Детските Рацинови средби е Клубот на писатели ,,Коста Солев Рацин,, од Велес а финансиски помогнат  од Општина  Велес.   

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати