Автомобил удри во цистерна, среќа трите момчиња спасија живот (фото)

Петар Печков

 Утрово во 7,10 ч. на приодот за Велес, кај Башино село се случила сообраќајна несреќа, која имала среќен крај за трите  момчиња од автомобилот. 

Автомобил марка  фиат пунто удрил во цистерна полна со пропан бутан.  Автомобилот доаѓал од правец на Речани, додека цистерната се вклучувала на автопат.

Автомобилот, во кој биле три момчиња, сите  на 24 годишна возраст,  удрил во резервоарот со нафта од  цистерната. Од страна на сведоци на сообраќајката, биле  извлечени од автомобилот . Интернирала противпожарната  единица од Велес.

Со навремена интервенција на пожарникарите спречена е трагедија, оти сите знаеме што значи камион полн со пропан бутан ако експлодира и како тоа ќе се одразеше брз Башино село и неговите жители.  Повикав екипи на ЈКП Дервен и тие со цистерни го  исчистија патот   од нафтата, за да има безбеден сообраќај  и крстосницата сега  е безбедна – изјави Љупчо Лепидовски командир на ТППЕ од Велес.     

 Во ЈЗУ Општа Болница Велес,  на хируршкото  одделение утрово биле примени три лица, сите со полесни повреди. 

 Трите повредени  лица  од  сообраќајката  утрово се задржани на опсервација. Ц.Ј. се жалеше на болки во главата, додека  С.К и  С.Д. на болки по телото, но сите надвор од животна опасност – изјави д-р Весна Маркова портпарол на болницата. 

ОД МВР го потврдија настанот  и нивни  увидни екипи биле на терен, а истрагата ќе ги открие причините  како дошло  до несреќата.  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com