Алпинисти со пајсер и чекан ги кршат карпите од Цуцка и го санираат одронот (фото)

Петар Печков

Четири млади момчиња, еден месец секојдневно се искачуваат на  карпата Цуцка на излезот од Велес и ги рушат камењата и поголемите карпи. Врзани со јажиња, како за алпинистичка експедиција, тие ја реализираат втората фаза од санацијата на одронот, кој се случи 13-ти март 2018-та година. 

Изведувачите на оваа специфична работа доаѓаат од Неготино, Кочани, Скопје и  Демир Капија и тие се дел од хрватска фирма „Октопуси“ кој како подизведувач ја доби оваа задача.  

Наша обврска е да ги кршиме камењата кои што можат рачно да се отстранат од ова карпа. Отстрануваме нестабилни делови од карпите. Работиме со пајсер, чекан, секаков алат со кој се отстрануваат опасните делови - вели Игор Сакалиев.

Тие работат обезбедени со појас и јаже  Досега зад себе имаат  искуство од три години работа, нешто во Македонија, нешто во Хрватска.  На прашањето дали чувствуваат страв кога од карпата која проценуваат дека е висока 80 метри, ќе погледнат удолу, низ смеа велат категорично „не“.

Дополнително објаснуваат дека низ карпите и каменот друштво им прават змиите. Други животни немало, немало птици, немало вегетација, дрва, оти треба и нив да ги сечат. Ова е втора фаза од санација на одронот од Цуцка, а работите ги доби „Стентон градба“. Заради заштита од камењата кои пашаат од карпата, делницата од стотина метри е послана со земја,за да се заштити асфалтот. 

Се работи на кавење, отстранување на каменот и карпи, кои што може рачно да се елиминираат. Откако тоа ќе се заврши ќе следи третата  фаза а тоа е поставување мрежи и торкетирање, па  поставување на габиони за трајно стабилизирање на карпата. Во првата фаза се изгради потпорниот ѕид помеѓу пругата и коловозот -    изјави Блажо Петров градежен инженер во изведувачот „Стентон градба“. 

Во периодот од 8 до 16 ч., додека се изведуваат работите,по потреба  се исклучува струјата на железничката пруга и во тој период, не се одвива железничкиот сообраќај на делницата Велес - Гевгелија- Солун.  Инвеститор на работите е ЈП за државни патишта,  кое најави дека вкупните предвидени зафати треба да чинат 62,4 милиони  денари  а рок на изведба е до средината на октомври.

Поврзани »

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ недела се прска против комарци

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско третирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати