Анѓушев го презема ФК Борец 1919

Петар Печков

На синоќешното  собрание на ФК Борец 1919 избрано е ново раководство.  За нов претседател беше избран  бизнисменот Кочо Анѓушев.  Ова информација ја  потврди за ТрМр лично Анѓушев. 

 Во клубот дојдоа некои нови моменти и го презедов ФК Борец , како бренд на градот.   Плановите се исти, Борец од есен да биде член на  Втора лига  за  две години потоа и  во  Прва Лига. Велес заслужува прволигаш – рече Анѓушев во телефонскиот разговор.  

Според  Законот за спорт  едно лице не може да биде сопственик на два клуба, па поради тоа ФК Гемиџии го отстапува на друг, со тоа што ќе ја помага младинската екипа од која треба  излегуваат нови фудбалери, кадар за Борец.  

На синоќешното собрание 20-те делегати на  ФК Борец 1919 , своерачно потпишале изјави дека доброволно се откажуваат од членството и му го предаваат менаџирањето на  клубот на бизнисменот Анѓушев.    ФК Борец целосно ќе биде спонзориран од  фирмата на Анѓушев. 

За потсетување, тој преговарал и пред почетокот на фудбалската сезона 2016/17 кој велешки клуб да  го преземен, но од ФК Борец тогаш  поставиле невозможни услови, па Анѓушев се реши да го презеде ФК Гемиџии, тогаш нов член  на Третата лига Југ.  

По есенската полуетапа во Третата лига Југ, Борец 1919 е трети со 14 екипи, со  29 бодови, колку што има и четвртиот Напредок од Крушеане, втора е  Победа Валандово со 31 бод а прв е Кожуф Гевгелија со  36. Во Втора лига влегуваат првите три екипи.  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com