Бадникова вечер на жените од Велес

Петар Печков

Со цел запазување на Божикните вредности кај помладата популација и почитување на овој верски празник, во Розе салата и годинава се случи ,,Бадникова вечер,,.

Во преполната сала, повеќе од стотина жени  се дружеа, забавуваа на посната трпеза. Овој настан досега се случува во градот повеќе од две децении, поточно 21 година и секогаш пред Бадник, оти на оваа вечер, жените како и останатите членови на семејствата се дома, во фамилијарна атмосфера.

Тоа што го подготувавме за бадник, во нашите домови, жените го подготвуваат и вечерва. Тука се најдоа посно гравче, посна сарма, риба, пченица. Цел е дружење на жените од Велес, со   запазување на Божикните вредности и почитување на овој верски празник. -изјави Мирјана Трајковска од локалната Организација на  жени од Велес.  

Бадниковата вечер е во организација на Повардарската Епархија на МПЦ-ОА и Организацијата на жени од Велес а чинот на осветување на трпезата и кршењето на лебот, традиционално  го изврши  свештеникот  Боре Симоновски.  Тој ги потсети домаќинките да носат погача, без никави додатоци, праз, суво грозје бидјеќи таков бил редот.  

Кумови беа четири жени, кај кои лани се паднало лепчето а вечерта се добија новите четири куми за догодина.  Некои се пријавија сами, други им падна паричето во лепчето. 

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати