Бадникова литија, за прв пат во Велес (фото)

Петар Печков

Стотина дечиња  носејќи ја  макетата од Витлеемската пештера и пеејќи ја Божикната – Бадникова песна, го најавија раѓањето на Исус. Ова е  случи за прв пат во Велес во Организација на Повардарската Епархија на МПЦ –ОА.

По отслужените Царски часови со Василиева Вечерна Литургија, во црквата Св. Козма и Дамјан, од кругот на Болницата децата се упатија по улиците на Велес. Тие беа по пат дарувани од граѓани -верници со коледарски подароци. Литијата заврши до зградата на Општина Велес, каде на сите деца  градоначалникот Чадиев   ги даруваше со бадникови пакетчиња. 

Оваа бадникова литургија се случи за прв пат во Велес.  Целта е на  ваков начин да се возобнови древната традиција на Бадник  а во духот на  правилното православно празнување на Бадник.  Пријатно сме  изненадени од одѕивот на децата но и од  приемот на  велешани – рече отец  Драги Гаштарски.  Ниту снегот,ветерот и студот не беа пречка стотина деца да ја пренесат макетата на Витлеемската пештера о велешките улици.  

 фото: Повардарска Епархија МПЦ 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com