Болеста ,,африканската свињска чума,, се појави во комшии, ја мобилизираше агенцијата за храна и ветерина

Петар Печков

Агенцијата за храна и ветеринарство  започна соа превентивни мерки за заштита од болеста ,,африканска  свињска чума,, која се појави во соседството. Болеста е регистрирана во  региони на Бугарија, Романија, Унгарија, а ја има и во Белорусија, Белорусија, Полска, Чешка,  во комерцијалните одгледувалишта а фактор на влез е човекот објаснуваат од Агенцијата.   

Појава на африканска свињска чума е сериозна закана за свињарството во Македонија,  против неа нема вакцина и затоа се важни биосигурносни мерки.  Тоа се сет активности и мерки  кои одгледувачот треба да ги преземе, за да ги заштити животните  или ако веќе инфективниот агенс влезе да го прекине ширењето надвор од одгледувалиштето.  Веќе е забранет влез на слабо термички обработени  сувомесни производи, и на свинско месо од држави и региони, каде болеста се појавила - изјави Зоран Атанасов директор на АХВ при денешната посета на  свињарската фарма ,,Агрософт,,  близу Велес.

Во Македонија има 90 евидентирани поголеми комерцијални свински одлгедувалишта,  а 77 од нив се категоризирани, кај кои биосигурносните мерки се применети.   Според надлежните воведувањето овие мерки не е трошок за фармите туку економската заштита, во однос на трошоците кои ќе се појават ако болеста се рашири и ги усмрти животните. Во заштитата од болеста  вклучени биле и ловните друштва  и царината. Ризикот од болеста бил  огромен. За десет дена ако  африканска свињска чума се појави во одгледувалиштето,сите свињи ќе умрат. 

Имаме сериозна потенцијална опасност со болеста  африканска свињска чума. Тоа се пренесува и преку дивите свињи и преку лица кои во домашни услови одгледуваат неколку свињи. Биосигурносните мерки се превентива да не заштитат да не дојде  болеста кај нас - рече    Аце Стојанов сопственик на фармата  ,,Агрософт,,.

Од  Агенцијата за храна и ветерина уверуваат дека со примена на биосигурносните мерки ќе биде можен    извоз на македонското свинско месо и преработки  на светскиот пазар, што било втора добивка од  нивното воведување.

Планираме до први јануари 2020-та да се прекине со вакцинација на класична свињска чума со што Македонија ќе може да извезува свежо свинско месо и живи свињи на пазарот на ЕУ.  Со овие стандарди ќе може да се освојат и пазари надвор од Македонија, оти се уште пласманот на свинското месо надвор од Македонија е забранет. Африканска свињска чума не е штетна по луѓето, туку само по животните  - кажа Атанасов директор.

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com