Борец победи во фудбалското дерби со Тиквеш (фото)

Петар Печков

Во дербито на Втората лига Исток, на Градски во Велес, Борец 1919 со скромни 1:0 го совлада Тиквеш од Кавадарци. Единствениот гол на средбата падна во првото полувреме во 42 минута.  Стрелец беше Александар Пановски. Иако беше постигнат еден гол, имаше многу картони, дури десет и сите жолти.

Иако победија, гледачите кои и на  врнежливото време дојдоа да го следат нивниот љубимец, заминаа незадоволни од играта, посебно во второто полувреме кога  иницијативата но без шанси, ја  имаа гостите од Кавадарци.  

По ова петто коло ФК Борец стигна до третото место со 9 бодови, колку што имаат гостите и екипата на Плачковица со која ќе играат в сабота во Радовиш.   Беласица е лидер со 15 бода пред штипска  Брегалница 11. Велешани по пет кола имаат гол разлика 3:1.

Денес, вторник во По Франција се возеше екипната трка од Светското првенство во кајак слалом  во К-1. Македонската селекција, составена од велешките кајакари Небиовски, Спасиќ и Златаров во конкуренција од 27 селекции го зазеде 20-тото место.  Нови светски прваци се Чесите, пред Французите и Словенците. Утре среда  во 10,30 ч. се возат поединечните трки во К-1 слалом, каде ќе настапат  Борче Мирчевски, Енис Небиоски, Александар Златаров. 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com