Вардар во април низ Велес со висок водостој

Петар Печков

Според измерените вредности нивото на реката Вардар низ Велес е со висок водостој. И тоа континуирано во текот на изминатите 13 дена од овој месец.

Според измерените вредности на Управата за Хидрометеорологија,  денес во 7,30 нивото било 150 цм а просекот за април месец е 108 цм. Така е сите денови од месецов. Некои денови измерени се и повисоки вредности, како што е  на 8-ми април од 170 цм.   

Според метеоролозите тоа се должи на високите температури и топењето на снегот. Ако се суди според прогнозите за наредната седмица кога не очекуваат дождови, извесно е дека високото ниво на реката Вардар низ Велес ќе продолжи и натаму.  

loading...

Поврзани »

loading...

Фестивал на велешка пита и  вино 2018

ЈАВЕН ПОВИК – ПОКАНА ЗА УЧЕСТВО за манифестацијата „Фестивал на велешка пита и  вино 2018“

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати