Велес навечер се гуши во високи вредности на штетниот јаглен моноксид

Петар Печков

Неколку вечери по ред Велес се гуши во смог и високи вредности на опасниот и штетен јаглен моноксид. Ова го покажуваат вредности на мерната станица на Министерството за животна средина. 

Воздухот во градот мириса на чад, создава проблеми при дишењето, па велешани избегнуваат да шетаат во вечерните часови, повеќето се по дома.

Шест дена и вредностите на ПМ-10 честичките се над максимално дозволените вредности. Засега нема реакција од екологисти за ваквата состојба. 

Вчера пак  медицинското списание „Кардиоваскјулар рисерч“ (Cardiovascular Research) објави дека  долготрајната изложеност на загадениот  воздух може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од ковид-19, во просек за околу 15 проценти и предизвикува предвремена смрт кај луѓето.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати