Велес се празни, повеќе се отселуваат отколку што се доселуваат

Петар Печков

Според статистичките  податоци  на   Државниот завод за статистика , градот Велес  се празни.  Ланската година во градот се доселиле 164 лица а се отселиле 267.

Од тие што се доселиле 133 се од друга општина а од селата во Велес дошле 31 лице.  Слична е состојба и во соседните општини.  

Градско 62 доселени/отселени  65. Лозово 41 доселени/отселени 54.  За општина Чашка нема податоци .

Државниот завод за статистика ги нема обработено податоците за новородени и починати во 2016-та година, за да се види дали и натаму продолжува негативниот тренд во бројот на населението во општината, како  што беше изминатите десет години.

       Каква е ситуацијата  од 2005 до 2015 

Доселени:  150   133  194  193   204   172   201   168   164   179   180

Отселени:  257   211  220  231     259     212   232     260   244   210     217

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Кој ќе биде новиот светски првак во фудбал?

 • Аргентина
 • Англија
 • Англија
 • Бразил
 • Белгија
 • Германија
 • Португалија
 • Русија
 • Србија
 • Уругвај
 • Франција
 • Хрватска
 • Шпанија
 • некој друг
Резултати