Велешанецот Михов, втор на ултрамаратонот во Атина

Петар Печков

Викендов во Атина - Грција се трчаше ултрамаратон, на кој членот на АК Велес, Трајче Михов го  освои второто место. Или за 24 часа тој истрча 230 км. што е нов македонски рекорд,  4 км повеќе од претходниот, кој беше во сопственост исто така на Михов.

Ултрамаратонот стартуваше во саботата во 14ч. а го завршивме во неделата во истиот  термин. За овие 24 часа одмарав само 30-тина минути за да се измасирам, други паузи немав. Временските услови беа одлични за овој период од годината, само  доцна во  ноќта и утрото  при разденување  беше поладно - вели Михов. 

Со овој истрчан резултат тој го исполни условот за учество на ЕП кое кон крајот на мај месец ќе се одржи во Темишвар Романија и на СП кое догодина  ќе се одржи во  Австрија.

На ултрамартонот во Атина, на тест за издржливост,  учествувале 90-тина учесници од десетина држави, Русија, Финска, Унгарија, Србија, Македонија,  домаќинот Грција. Победи Србинот Гациќ кој за 24ч. истрча 232 км а трет бил Унгарецот  Армид со 222 истрчани км.

Веќе денес, вторник, Михов  по истрчаните 230 км. беше на работното место како поштар во ЈП Македонски Пошти. 

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com