Велешанец заразен со корона -19 почина на клиника во Скопје

Петар Печков

Министерството за здравство информираше дека во текот на  изминатите 24 часа е регистриран еден смртен случај на заразен со корона вирус, во Македонија. Тоа е велешанец за кој претходно на прес конференција  информираше  и градоначалникот Коцевски,  дека пациентот   подолго време е на клиника во Скопје, на респираторна машина.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката пред една недела со тешка форма на болеста, приклучен на механичка вентилација од 6-ти  мај - стои во соопштението на Министерството. 

Ова е петти смртен случај на велешанец позитивен на ковид-19, откако започна пандемијата со оваа зараза. 

Поврзани »

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ недела се прска против комарци

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско третирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати