Велешани се ослободија од старите кревети, душеци, плакари

Петар Печков

Во едно месечната собирна акција на габаритен отпад во Велес се собрани 95 м3. Иако таа траеше месец дена, од 15 април до 15 мај,  поради големиот интерес се оддолжи со крајот на мај.  78 домаќинства во  овој периодот пријавија во ЈКП Дервен потреба од предавање на габаритен отпад. ЈКП Дервен од  домаќинствата превзема најмногу кревети, душеци, фотелји, плакари, витрини и парчиња ситен мебел. 

Во акцијата беа собрани 95м³ отпад кој се депонираше на посебно определен простор на градската комунална депонија. Бидејќи овој вид на отпад не смее да се остава на јавни површини, со акцијата граѓаните имаат можност да се ослободат од него по легален пат без да платат ниту денар. На акцијата и претходеше известување доставено до секое домаќинство во прилог на сметката за комунални услуги. Услугата за собирање и транспортирање на габаритен отпад претставуваше одлична можност граѓаните да се ослободат од непотребните предмети во домаќинствата кои се премногу габаритни за да бидат фрлени во контејнерите за отпад  -изјавија oд Општина Велес, која заедно со ЈКП Дервен беше организатор на акцијата. 

Истовремено, со акцијата од домаќинствата се собираше и електронски и електричен отпад кои се предадени на овластен колективен постапувач.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати