Велешката библиотека, библиотека на годината

Петар Печков

Велешката библиотека  ,,Гоце  Делчев,,   го доби признанието за најдобра во оваа година.  Таа е прогласена за  „Библиотека на годината“ за 2016 година од страна на  Библиотекарското здружение на Македонија.

Библиотеката оваа година беше организатор на бројни културни настани, има нов голем фонд книги, дела, стручна литература и литература за лицата со оштетен вид.  

При доделувањето на признанието, во предвид биле земени  инвентивност во настаните,  библиотеката да биде  културен стожер во градот кој организира  настани од таков тип, да има литература која им помага на лицата со посебни потреби, се следеле активностите и соработката со граѓанските здруженија.

Истото признание  градската библиотека го доби и 2014-та година.   Годинава го подели со Локалната библиотека „Страшо Пинџур“ од Неготино. Наградата се доделува на празникот Св. Климент  Охридски, творец на далеку познатата Охридска книжевна школа е најзначајниот македонски средновековен писател и педагог.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати