Велешки ловџија се самоповредил

Петар Печков

Вториот ден од новата година, бил лош за велешки ловџија, кој се самоповредил  со истрел од пушката. Поради тежината на повредата бил пренесен на Ургентен во  Скопје.   Од МВР го потврдија инцидентот, кој се случил во велешкото село Ораовец. 

  Околу 6,30 час. во дворот од  куќата каде живеел   Т.И ( 66 год)   се самоповредил со еден истрел од ловџиска  пушка. Кога излегувал од дома на лов, во дворот се лизнал на мразот и при падот пушката пукнала по  што се здобил со повреда на деснaта рака. Неговите домашни веднаш го пренеле во Велешката болница. Пушката била ловечки карабин  8,57 мм и  била со дозвола  – велат  од  МВР.  

Од ЈЗУ Општа болница Велес информираа дека пациентот бил веднаш опериран, но поради тешката повреда на десанта рака до надлактицата веднаш бил префрлен на Ургентен во Скопје.  

Од  Ловното друштво ,,Руен,,од Велес објаснуваат дека Т.И. важел за многу совесен и дисциплиниран ловец, но едно невнимание и  прекршување на ловечкото правило, куршум никогаш во пушка, освен  на  лов, тој овој пат не го применил, што го чинело со тешка повреда.  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com