Велешко при врвот во Македонија, на осмо место според ковид заразата

Петар Печков

Институтот за јавно здравје ги објави податоците за состојбата со ковид заразата во земјава.

Велес, поточно велешко, пациентите од општината заедно со соседните општини Градско и Чашка се наоѓа на осмото место според бројот на заразени изминатите месеци, 2868.

И според оздравените се наоѓа на истото осмо место со  2.389. Според бројот на починати 97 е на деветтото место.  На истото деветто место е според бројот на активни случаи 382.

Во најголем дел од државата, вклучувајќи го и Велес,  се забележува намалување на бројот на ново заболени кога се анализираат двата двонеделни периоди

Податоците на ИЈЗ се заклучно со 10-ти јануари.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати