Велигденски хуманитарен саем за помош на сограѓанка (фото)

Петар Печков

Со желба да се помогне на сограѓанка, велешките жени од здружението ,,Креација 2009,, организираа хуманитарен велигденски саем.   Се продаваа изработени велигденски украси и велигденска храна. 

Темата на овој наменски велигденски саем е хуманитарна. Собраните средства од продажбата ќе бидат донирани на наша сограѓанка, на која и се неопходни. Сите експонати се рачно изработени од  наши членки и наши поддржувачи  а се наменети за продажба. Нашата цел беше да излеземе во пресрет на нашата сограѓанка да и помогнеме. Експонати што се подготвени велигденски, се погоди да е баш пред овој празник  - рече Рајна Стојанова претседател на здружението ,,Креација 2009.  Додаде дека тие не организираат ваков хуманитарен настан за прв пат. Досега често излегувале во пресрет на потребите не само на социјални случаи од Велес туку и пошироко.  

За настраданите од поплавата во Стајковци, го дониравме целиот приход од Сладоледијата. Таа фамилија ни е и до ден денес пријател и сме многу блиски со членки од здружението - додаде Рајна.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати