Велосипедизам и планинарење на Азот 2017-та (фото)

Петар Печков

Околу 300 велосипедисти учествуваа на третиот по ред „АЗОТ 2017 маунтинбајк  предизвик“, кој   викендов се одржа во Богомила. Патеката по која возеа велосипедистите беше во должина од 38,4км  -висинска разлика  од 1249м.  Поради безбедносни причини патеката за големиот маратон била затворена.

Задоволството ми е поголемо поради фактот што од сите учесници  има само една мала повреда. Тоа е факт кој зборува дека нема повеќе „туристи“ на вакви outdoor настани,односно дека секој кој решил да вози на моменти тешки услови, доаѓа спремен како физички, така и психички и што е најважно, ги почитува правилата поставени од организаторот – вели Зоран Јаневски организатор на настанот.

На оваа тура земаа учество околу 300 учесници, еден гостин од Литванија и неколку странци кои живеат и работа во Македонија. 30-мина планинари пешачеа кон Мокрени до месноста „Стојкова ливада“. Патеката за планинарите беше во должина од 11,5км. Истата ја поминаа 40-на учесници.

 фото ФБ   Азот МТБ Предизвик 2017

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com