Викендов полицијата во ноќна акција по локалите во Велес

Петар Печков

Изминатиот викенд  велешката полиција извршила контролни акции по угостителските објекти низ градот. Во петокот и саботата по полноќ заедно со СВР Велес биле и инспектори од УЈП.  

Полицијата констатирала неколку неправилности, додека УЈП не наишла на ниту еден, се однесува на (не)издавање на фискални сметки.  

На  20-ти јули  извршена е контрола во пет угостителски објекти во градот, сите во спортската сала ,,Гемиџии,,  при што, е констатирано нарушување на јавниот ред и мир со пуштање на гласна музика во кафе барот „Паладиум“. На  21-ви јули  направена контрола во 15 угостителски објекти во градот, кога се констатирани нарушување на јавниот ред и мир со пуштање на гласна музика во кафе „Кали“ и присуство на малолетници во угостителски објекти по 24 часот во кафе „Винил“ и дискотеката „Хевн“ - изјави Верољуб Додевски  портпарол на СВР Велес. 

Против прекршителите ќе бидат поднесени соодветни пријави според Законот за прекршување на јавен ред и мир. Од полицијата најавуваат дека ќе продолжат со овие акции и во наредниот период, летово. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати