Висок водостој на Вардар, кејот под вода

Петар Печков

Нивото на реката Вардар во Велес и натаму е во пораст. Напладне стигна до највисокото ниво, но од Центарот за управување со кризи велат дека нема најави за зголемување на водостојот  во наредните часови.

Досега кај нив никој не  пријавил штети или дека Вардар   се излеал во велешко.   Единствено што може да се забележи дека кејот во Велес е под вода.

И покрај тоа што во Велес пред три години беше поставена мерна станица на УХМР, податоците од неа се недостапни, па не е познати колк врнежи паднаа во градот изминатите  денови.

А дека беа обилни беше евидентно. Метеоролозите најавуваат врнежи и попладнево  и  ноќеска, а од утре разведрување 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com