Вонредно се чисти Дервенски поток и игралиштето

Петар Печков

По налог на Општина Велес, деновиве се врши вонредно чистење на Дервенскиот поток и игралиштето. Според  програма  за редовно чистење, игралиштето кај Потокот се чисти шест пати во годината, а Дервенски поток -канафките четири  пати во годината. Поради сметот кој несовесните граѓани таму го фрлаат, се врши вонредно чистење.

Досега игралиштето било чистено во февруари и во мај месец, а Дервенскиот поток во март и во јуни. Ова чистење е по налог од општина, не е редовно туку вонредно чистење и се чисти и игралиштето и потокот - велат од  ЈКП Дервен.

Од локалната власт апелираат граѓаните да не го фрлаат сметот на јавните провшини, туку во термините кога  комуналците на ЈКП Дервен го собираат сметот. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде одмарате летово?

 • на Охридско
 • на Дојранско
 • на Преспанско
 • на Јадран
 • на Црно море
 • на Егејот
 • на езеро Младост
 • на планина
 • дома пред тв и со ер кондишн
 • во Албанија
 • во Турција
 • преку викенд одам до Грција
 • на некој од базените во градов
Резултати