Во Велес три лица заболени од мали сипаници

Петар Печков

Во Центарот за јавно здравје Велес од почетокот на годинава имало три случи на болни со мали сипаници. Сите три се од месец февруари. 

 Сите три лица, двајца возразни и едно бебе се во добра здравствена состојба - вели сци  епидемиолог д-р Билјана Трајкова од ЦЈЗ Велес. Во јануари имало случај на едно бебе, кое било само родум од Бузалково а со родителите  живеело во Скопје.    

Во месец март имало три пријави за мали сипаници,но допрва ќе се истражува дали и се болни  од нив. 

Неделава имаме три пријави за морбили во Велес, процениле дека имаат осип и се болни од мали сипаници. Сите тројца се вработени во Скопје и како мали одлежале. Едниот веќе е докажано по анализа на крвта дека нема а за двата се испитува. Имавме неколку лица кои биле во контакт со заболените од морбили, добиле осип, но со проверка на крвта докажано е дека немаат - изјави д-р Трајкова.

Центарот за јавно здравје Велес го покрива подрачјето н Овче Поле и Повардарие, каде минатата недела во Гевгелија е прогласена епидемија на морбили. Засега имало 15 лица заболено.  

loading...

Поврзани »

loading...

>

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде одмарате летово?

 • на Охридско
 • на Дојранско
 • на Преспанско
 • на Јадран
 • на Црно море
 • на Егејот
 • на езеро Младост
 • на планина
 • дома пред тв и со ер кондишн
 • во Албанија
 • во Турција
 • преку викенд одам до Грција
 • на некој од базените во градов
Резултати