Во Интернатот се намалува бројот на ученици

Петар Печков

Бројот на ученици во општинскиот ученички дом  ,,Лазар Лазаревски,, бележи опаѓање. Ако капацитетот со пролетва распишаниот конкурс  бил  221 ученик, во двата конкурса биле примени, две третини -  140. Или останале слободни 80 места.  В.Д. директорот на оваа институција причина за намалениот интерес ја гледа во лошата уписна политика претходните години.

Проблемот со намалување на бројот на ученици е започнат пред 3-4 години.  Тогашната извршна и локална власт дозволија   отворање на две паралелки, една во Кавадарци, друга во Гевгелија,  чии ученици  учеа во Велес а одлеаја ученици од нашиот дом. Тука е и затворање на спортската паралелка во Гимназијата. Со ученици од тие три паралелки ние го полневме Интернатот и се бараше место плус.  Годинава  бројката на запишани ученици е уште помала, за жал - кажа в.д. директорот Марјанчо Јорданов пред велешките советници. 

Објасни дека од вишокот простории пренамениле за медиотека, за теретана и за слободни активности за играорци и за карате.   

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати