Во ОУ Блаже Конески собрани 27 крвни единици

Петар Печков

Родителите на учениците и наставниците ја продолжија успешната традиција во ОУ Блаже Конески . Таму по 13-ти пат се одржа крводарителска акција а година се даруваа 27 крвни единици. Поголем дел од дарителите 16 беа мажи, а 11 беа од женски пол. На оваа акција за прв пат даруваа вкупно шест лица кои официјално станаа дел од најхуманото семејство во светот, информираа од Општинскиот црвен крст на Велес.

Акцијата која се реализираше за патронатот на училиштето  воедно беше и последната во 2019 година на територија на Општините Велес, Градско и Чашка кои ги покрива Општинската организација на Црвен крст со седиште во Велес. 

Голема благодарност до дарителите кои и оваа 2019 ја направија да биде многу успешна со натфрлен годишен план за повеќе од 200 проценти- велат од Општинскиот Црвен крст на Велес.

Поврзани »

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати