Во велешката касарна собрани 102 крвни единици

Петар Печков

Во летната акција спроведена во велешката касарна ,,Алексо Демниевски Бауман,, крв дарувале 102 лица. од нив 93 се мажи и 9 жени. Во акцијата која се изврши во петокот на 20 јули крв дарувале вработени, војници доброволци, воени лица.

Претходно на 12 јули на Петровден во селото Папрадиште се спроведе традиционалната крводарителска акција, помеѓу мештаните и гостите. Во таа пригода крв дарувале 29 лица, од кои 24 се мажи а 5 жени.

Двете акции се организирани од Општинската огранизација на Црвен крст од Велес, во соработка со Републичкиот завод за трансфузиона медицина.    

Во средината  на август е планирана големата летна крводарителска акција, на 14 и 15-ти. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати