Во велешката касарна собрани 52 единци на крв

Петар Печков

Во касарната Алексо Демниевски Бауман  во Велес, се изведе акција за доброволно дарување на крв  која ја   спроведоа  екипата на Заводот за трансфузиона медицина од Скопје заедно со Општинскиот Црвен крст од Велес.  Крводарителската акција во  гарнизонот на АРМ изведена е петокот  на 17-ти ноември.  

На акцијата се собрани вкупно 52 крвни единици од кои 10 од крводарители - жени. Војниците кои служат доброволно воен рок, како и дел од вработените, војни лица и професионални  војници, несебично ја подадоа раката и ја покажаа хуманоста.

Во ланската акција беа собрани 63 крвни единици. 

фото архива

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати