Во март месец девет заболени од мали сипаници во Велес

Петар Печков

Во месец март во Велес биле забележани девет случаи на мали сипаници, а од почетокот на годинава вкупниот број е тринаесет лица. Последната седмица од март заболени биле двајца велешани. 

Најголемиот број на заболени лица се родени 75-та до 78-ма и сите се на работа во Скопје. Или може да се каже дека во Велес морбилите ги увезовме од главниот град. Добро е што не се јавија малите сипаници кај деца кои не се вакцинирани или имаат примено една вакцина - изјави сци. епидемиолог д-р Билјана Трајкова.  

Taa потсети дека  со задолжителна вакцинација е започнато во 1973-та а со по две дози вакцината против морбилите започна да се применува од 1987-ма година. Затоа од девет случаи во март пет биле невакцинирани а три примиле една доза. 

loading...

Поврзани »

loading...

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали имате доволно време да му посветите на Вашето дете/деца?

  • да, за нив секогаш имам време
  • имам многу обврски, тешко се наоѓа
Резултати