Во неделата попладне во Велес измерени плус 40 степени под сенка

Петар Печков

Врелиот бран кој ја зафати Македонија, предизвика високи температури.

Во Велес во неделата попладне според УХМР во 17 ч. измерени се +40 во сенка. Тоа е највисоката температура за градот летово.  Претходно во петокот и саботата попладне беа измерени +39.

Овој топлотен бран метеоролозите го најавуваат дека ќе се здржи до среда. Дали овие измерени +40 ќе бидат највисоки летово во Велес, ќе видиме во наредните три дена.

Оваа вредност е измерена на мерната станица на УХМР во близина на Болница, на висина од 2 метри, над тревна површини во дрвена куќарка, како што е според светските стандарди.  

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде одмарате летово?

 • на Охридско
 • на Дојранско
 • на Преспанско
 • на Јадран
 • на Црно море
 • на Егејот
 • на езеро Младост
 • на планина
 • дома пред тв и со ер кондишн
 • во Албанија
 • во Турција
 • преку викенд одам до Грција
 • на некој од базените во градов
Резултати