Во потрага по дрвокрадец и пукање и сообраќајка

Петар Печков

Ноќва, четврток кон петок, околу  1,00 часот во Горно  Оризари, во акција на велешката полиција за спречување на нелегалната сеча на дрвја, се случил  инцидент,кој ги вознемири жителите на населбата. Имало пукање, бегање, скршени   бандери, удрен комбајн. Како во некој акционен филм.

Полициски службеници СВР Велес  во рамки на активности за откривање и спречување на бесправно сечење дрва, се обиделе да сопрат камион  натоварено со дрва, управувано од Н.А.(43) од село Бузалково. Но истиот на даден знак не застанал и се обидел да избега со возилото, стартувајќи го со голема брзина во правец кон полициските службеници. Истите со намера да го сопрат од огнено оружје испукале неколку истрели во пределот на гумите од возилото, при што Н.А. со возилото удрил во еден од полициските службеници. Повредениот е пренесен во Општа Болница Велес за укажување на лекарска помош каде му е констатирана телесна повреда, а потоа е пуштен на домашно лекување.   Н.А. е приведен и задржан во Полициска станица Велес за понатамошна постапка – пишува во информацијата на МВР.   Увид на местото на настанот  извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Велес. За настанот е известен и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди.

При бегството Н.А. со камионот удрил во комбајн, срушил бандера. Против него ќе бидат поднесени две кривични пријави за предизвикување општа опасност и напад на службено лице. 

 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ЈАНУАРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде за Новата 2018-та година?

  • во друштво во домашна атмосфера
  • дома пред телевизорот
  • во ресторан, дискотека или кафуле
  • во некој зимски центар
Резултати