Во продавница по еден, во црква за пет денари свеќа

Петар Печков

Од почетокот на минатата година, свеќите во црква се далеку поскапи отколку тие во продавница или на пазар.  Така најевтината свеќа, која задолжително треба да се купи при посета на црквата е пет денари, останати се со повисока цена од оваа, по парче.  

Од овој однос на цените, многумина велешани беа и се се` уште изненадени. ТрМр го праша Владиката Агатангел, Митрополит на Повардарската Епархија  МПЦ – ОА, зошто  свеќите во црквите во градот се поскапи.

Најевтини свеќи имаше нашата Епархија. Кога во свеќоливница ги  покачија свеќите, ние веднаш ги покачивме нашите свеќи. Јас не ги покачив, ги покачи производителот. Идете во Скопје,  Битола, Охрид, имаме најевтини свеќи  во Македонија . Не знам како е само во  Струмица. Некој што имаат свои свеќоливници, може поевтино да ги даваат. Реакции имало и ќе има, но и црквата треба да живее. Единствен финансиски  излез за   Богословски факултет, за Средното Богословско училиште се свеќите. Ние од државата не  добиваме ниту денар – изјави Владиката Агатангел.  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com