Во продажба се новите две изданија на Стрип креатор

Петар Печков

Во издание на Стрип центарот на Македонија со седиште во Македонија , а со финансиска поддршка на Министерството за култура на Република  Македонија , издадени се две броја од  ревијата „СТРИП КРЕАТОР“.   Тоа се изданијата бр. 25 и  бр. 26

Во своето издавање оваа ревија има непроценлив придонес  во развојот и афирмацијата на македонскиот стрип. Меѓутоа и ова списание е подложно на еволутивни промени кои ќе ја зголемат неговата прифатливост кај стрип публиката во Македонија и пошироко.

Она што дава специфичност  во овие два броја, освен новитетите во неговиот дизајн што е заслуга на Александар Стеванов, секако  е и содржината.
Имено ,покрај запазувањето на традицијата да во оваа ревија бидат претставени наградените и подобрите македонски стрипови од последниот 14 ти Интернационален стрип салон „ВЕЛЕС 2016“ ,внимание предизвикува и текстуалните осврти на Александар Стеванов за женскиот стрип во Македонија ,како и поранешното македонско списание „ИЛУСТРИРАН ЗАБАВНИК“.

Како заложба  за реафирмирање и реактивирање на македонски стрип автори , меѓу другите застапени се   Јорданчо Давидовски(професор од Куманово) како и:Ване Трајков -како сценарист, Мирко Бојаџиевски, Марија Стојановска, Александар Стеванов -како сценарист и цртач,  Оливер Цветковски, Ненад Станчев и доајените Тоде Блажевски и Диме Иванов- Димано.

Традиционално, ревијата „СТРИП КРЕАТОР“ може да се набави  кај издавачот СЦМ –Велес како и стрипарницата „БУНКЕР“ во Скопје.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати