Во пролетната акција во градот засаден 27 илјади цветен расад

Петар Печков

Во пролетната акција на разубавување на Велес, ЈКП Дервен зсади 27.010 цвеќиња. Истеи се засадени на пвоеќе лоакции во градот, на јавни површини.

Насадени се цвеќиња од сортата „импатиенс“ и „тагетес“ на локациите: жардињера пред Гимназијата, кружен тек „Авона“, жардињера околу фонтаната кај кружниот тек „Авона“, жардињера пред Касарната. Засадени се  цвеќиња должинат на улица Благој Ѓорев, од кружниот тек „Авона“ надолу, Димитар Влахов - информираа од ЈКП Дервен.

За оваа активност средствата се обезебдени од локалниот Буџет, согласно програмата за зазеленување на јавните површини. Голем  проблем  претставува кражбата на засадените цвеќиња од страна на несовесни граѓани, што го расипува изгледот на цветните жардинери.  Од ЈКП Дервен и локалната власт потсетуваат дека цветниот расад е за разубавуваае на градот а не на дворните места на дел од велешани.

loading...

Поврзани »

loading...

Бесплатен автобуски превоз до езеро Младост, во викенд, два пати на ден, со нова релација

Врз основа на интересот на граѓаните кои се обраќаат до локалната власт, Општина Велес од сабота (28 јули, 2018) организира бесплатен автобуски превоз до езерото „Младост“.Секоја сабота и недела, автобусот ќе поаѓа во 10 часот од постојката во населба „Тунел“. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати