Во светот на бајките, Априлијада во Младински (фото)

Петар Печков

 Децата од пониските одделенија од основните училишта, како и од Детсктите градинки се дружеа денес на Априлијадата во аладинскиот парк. Секој во светот на своите јунаци, со маска која им ја подготвиле родителите, се забавуваа на детстките песни.  Организатор на манифестацијата е Општина Велес. Целта е децата да бидат креативни во изработката на костими и маски и да се дружат со останатите свои врсници од градот.

Организаторот објасни зошто Априлијадата се одржува на 2-ри Април.  ,,За да се обезбеди целосна инклузивност на сите ученици од велешките училишта. Во текот на вчерашниот ден не можеше да се обезбеди присуство на учениците од ПОУ „Маца Овчарова“, бидејки голем дел од нив за викенд не се во Велес а превоз за децата од Иванковци и Горно Оризари преку транспортерите има во работните  денови. 

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати