Во тек е дератизација на површините во градот

Петар Печков

Во текот на вчерашниот ден, вторник, локалната власт започна со спроведувањето на пролетна дератизација на територијата на град  Велес. Тоа е основна,  општа мерка за заштита на населението од заразни болести. Овие мерки се  предвидени во Програмата за активностите на Општина Велес во областа на здравствена заштита за 2019 година. Постапката на дератизација ќе трае до крајот на неделава.

Третирањето  опфати  површина од 150.000 м2 го изврши компанијата ЛИСА-КОМ МК Кавадарци - велат надлежните од Општина Велес. 

Во рамките на активностите беа опфатени подрачјата на Градскиот парк, Градскиот стадион, паркот Каршијака, зелената површина кај Здравениот дом, Младинскиот парк, паркот кај Гимназијата „Кочо Рацин“, Железничка станица, паркот на Општина Велес, отворениот канал спроти ОУ „Васил Главинов“, паркот „Васил Главинов“, зелената површина кај споменикот на „Алексо Демниевски Бауман“,  игралиштето и паркот во населба Тунел. Дератизацијата продолжува и во наредните денови,  со двата брега на реката Вардар, паркот околу Автобуската, Потокот, како и на канализационите системи на ЈКП Дервен. Дератизацијата е постапка која се спроведува со цел уништување на глодарите, глувците  други преносители на одредени заразни болести како што се  салмонелоза, лептоспироза, туларемија.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати