Гемиџиската софра, на велешките жени втора во Демир Капија (фото)

Петар Печков

Велешките жени при Здружението на жени, со награда се враќаат од Демир Капија. Тие го освоија второто место, со Гемиџиска софра. На неа беа подготвени повеќе локални специјалитите, од  вредните раце на жените од градот. 

На натпреварот  традиционалната манифестација Недела на традициjaтa Свети Трифун 2018  во организација на Oпштина Демир Капија,  кој се одржа во ресторанската сала при винарската визба Гама во Демир Капија,  се натпреваруваа 17 групи од повеќе општини од  Македонија.

Тие  учествуваа  со подготвени традиционални македонски јадења. Комисијата составена од афирмирани кулинарски мајстори, Љупчо Гиевски, Бесим Љатифи и Маре Јаневска имаа тешка задача.

Тие одлучија првото место да го освојат жените од   Општина Могила - битолско, второ жените од  Велес а трето  доамќините, жените  од   Демри  Капија. 

Наредниот период  емисијата Вкусот на традицијата  која се емитува на  Телевизија Алфа, ќе прикаже  репортажа.  .Натпреварот вообичаено заврши со заедничка забава за учесниците и посетителите. За потсетување, велешанки беа победнички. 

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com