Годинава еден велешанец каснат од змија, во Градски парк

Петар Печков

При крајот на месец април, велешанец бил каснат од змија и тоа додека бил во Градскиот парк,  според неговото кажување пред докторите во Инфективното одделение во ЈЗУ Општа Болница Велес.  Зa петте месеци од годинава, во оваа здравствена институција биле примени вкупно 18 лица каснати од кучиња и  но и  од мачки.  

За изминатиот период од годинава во Инфективното оддление  примени се 16 пациенти каснати од кучиња и два случаи на каснување од мачка - изјави портпаролот Марина Андова. 

Во ова одделение има доволно сериуми за сите пациенти и докторите велат дека посебно кај за каснувањето од змија е важно да се стигне што поскоро од лекарска помош.  

И досега сме имале пријави од пациенти за каснување од мачки, не е ништо ново.  Мачките гребат тоа е вообичаено  но  лошо е кога касаат и тогаш даваме помош согласно медицинските протоколи - рече д-р Роза Стојановска началник на Инфектиното одделение при ЈЗУ Општа Болница Велес. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати