Грабулов паричната награда ја отстапи на малиот генијалец Христијан Арсов

Петар Печков

Паричната награда за живото дело ,,Гемиџии,,, годинашниот добитник  доктор  Венцислав Грабулов одлучи да му ја отстапи на  осумгодишниот  Христијан Арсов, кој доби признание за  натпросечни знаења за неговата возраст.  Наградата е во висина од три просечни плати.  

Ова е мал брилијантен ум, кому и небото не му е граница. Иако има осум години, има прескокнато три одделенија а ќе прескокне и повеќе натаму. Му посакувам остварување на неговите детски соништа и желби на полето на науката. Тој напредува така брзо што му е потребна поддршка од нас, од општеството  - рече Грабулов. 

Арсов  кој е основец има IQ 145 и тоа чудо од дете зборува латински и странски јазици, математика, информатика. Христијан научил да чита на неполни две,  множи без мака троцифрени броеви,  има одлично познавање на вселената, обземен е од волшепството на астрономијата.    

Кога ќе пораснам сакам да бидам научник, да работам во НАСА, да бидам инженер, архитект, математичар - рече малиот Христијан и ги собра аплаузите од полната сала  на велешки театар  каде се одржуваше општинската свеченост на доделување на општинските награди.    Добитникот на наградата за животно дело ,,Гемиџии,, др  Венцислав Грабулов е научник, истражувач, универзитетски професор во областа на металните материјали. Тој живее и работи во Белград Србија.  

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати