Градското дерби Превалец – Борец без победник

Петар Печков

Градското дерби без победник, Превалец и Борец 1919 одиграа нерешено 1:1. Гостите поведоа, домаќините израмнија во второто полувреме и се жалат на судењето. По ова кола Борец  е трет со 26 бодови, Превалец е петти со 20 бода. Гемиџии дома победија со 2:0 против Големо Коњари и со 17 бодови се најдоа на 7-то место. Во следното коло ново дерби за врвот,  во Велес играат соседите на табелата Борец 1919 и Победа Валандово која е второпласирана. Гемиџии гостуваат во Крушево против Питу Гули кој  е   едно место пониско од  нив со  15 бода. 

 Во општинската лига во  последното коло, се одигра дербито за врвот во Башино село Илинден го совлада тимот на Бабуна со 2:0 со што се  искачија на првото место каде и ќе зимува во следните месеци се до пролетниот дел од првенството. Последниот Интернационал од Караслари во 10 натпревари нема ниту една победа или нерешен резултат. 

Интернационал – Горски  0:3  служб. Прекин во 21 мин.

Бирлик – Форца нова          0:3

Мак. Сонце – Младост       3:5

Мартолци – Тополка          0:3

Илинден БС – Бабуна         2:0

Слободнабеше   екипата на Башкими

                        Т А Б Е Л А 

 1. Илинден БС                10  9  0  1    26:6      27

 2. Бабуна                         10  8  0  2     34:8      24

 3. Мартолци                   10  6  1  3    31:20     19

 4. Македонско сонце   10  6  0  4    32:16     18

 5. Форца Нова                10  6  0   4   25:19     18

 6. Башкими                     10  5   1  4   21:20     16

 7. Младост                      10  3   3  4    14:16    12

 8. Тополка                       10  3  1   6    21:29    10

 9.  Бирлик                        10  3  1  6    25:34     10

10. Горски                         10  2   1  7    16:31     7

11. Интернационал        10   0  0  10  11:54     0

Првенството продолжува напролет

Стартуваа  кошаркарите екипата на Борец Еуробрик во Третата најниска лига. Во првото коло дома, младите велешки кошаркари победија со 75:63 против  КК Бал фор лајф. 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com