Граѓаните реагираат на облаците чад, локалните власти тврдат работат без селекција при загадувањето на воздухот

Петар Печков

Чадот кој го испушта велешка Маслодајна нема вредности кои се над дозволените гранични и тој не е опасност по животната средина.  Проблемот е само во визуелниот дел, уверуваат надлежните од локалната власт.  По бројните реакции од граѓаните, посебно во утрински часови, дека од оџакот излегува  густ чад која загадува, се огласија и од Општина Велес.   

Кога ќе се запалат грејните тела, додека не започне со работа,а по одреден период на  не работа, пауза, се појавува густ чад.   Таму состојбата ќе се следи. Има ли загадување ќе се докаже со мониторинг ако има ќе се изрече забрана за работа  - објаснуваат од локалната власт.

Илустрираат со ланскиот случај  со оџакот на Крзнарата Димко Митрев во Индустриска зона ,,Узус,, кога била издаден забана за работа. 

Минатата година издадовме забрана за работа, откако таму се користеа кожи како средство за горење, што е забрането.  Сега може да има некакoв чад, но загадување нема. Се греат  на клима уреди, котларата е вон употреба и енма да се вклучи оти не ги здоволвуа стандардите.   - велат од Општина Велес.    

За МИСА МГ која врши експлоатација на минерални суровини,  дробен камен, тампон и е без дозвола ставена во фунација па била  забранета за употреба. Во функција е само една линија а за што има одредени реакции кај жителите од Башино село.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати