Двајца косовски државјани казнети со по 800 евра, оти не го почитувале полицискиот час

Петар Печков

Двајца државјани на Косово,  платија 800 евра глоба, откако во средата вечер, пред седум дена, беа уапсени како  не  го почитуваат полицискиот час, кој е во времетраење од 22 до 5 ч. наутро.

ОЈО Велес до Основен суд Велес поднел Обвинителен предлог против две лица, косовски државјани, за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик.

„Обвинетите на 17 март во 23:05 часот, за време на важечки полициски час, со автомобил се движеле по автопатот Е-75, па на наплатна станица Отовица биле сопрени и легитимирани од полициски службеници на СВР Велес“. соопштија од ОЈО Велес.

Тие од судот побарале и на обвинетите им била изречена казна во висина од 800 евра, која веднаш ја платиле.

Заклучно со 19-ти март, велешката полиција регистирала 11 непочитувања на полицискиот час во велешко.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати