Два дена високи концентрации на ПМ10 честички, нема препораки до граѓаните

Петар Печков

Изминатите два дена, среда и четврток, квалитетот на воздухот во Велес беше лош, загаден со ПМ 10 честички но и ЅО2, CО и  NO2.

Вредностите се посебно високи, над дозволените, посебно во вечерните и утринските  часови. Средно дневните концентрации на PM 10 честички измерени на мерна станица Велес 2,  за деновите 20-ти  и 21-ви  јануари  2021 година се  123,875  μg/m3 и 119,475 μg/m3.

Иако  со ова е надминат прагот за информирање, кој е два дена измерени вредности над 100 мг/м3,  локалната власт денес не  излезе со препораки до граѓаните.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати