Две години затвор за сообраќајката кај Превалец во која почина дете

Петар Печков

Ермин Мехмедовиќ (31 год) од Горно Оризари ја призна вината за сообраќајка во која почина  4,5 годишно дете па побегна. За двете кривични дела ,,тешки дела против безбедноста,, и  не укажување на помош,,  Ермин доби две  години затвор. Или за првото  доби година и десет месеци а за второто  четири месеци, или единствена казна од две години.

Незадоволен од  изречената казна,  тој  најавил жалба на висината. Мехмедовиќ  изрази жалење, им се извини на оштетените  семејството Зекирови, чие дете  од тешките повреди здобиени во сообраќајката почина на лице место.   

Се се` случи мошне бргу и во  миг. Со длабоко жалење се извинувам на семејството бидејќи  сам почувствував како  е да се носи  на душа детски живот. Се поболев и сакав да се самоубијам да си го одземам животот. Од семејството барам разбирање - рече Ермин, додека со солзи додека го читаше писмото, кое го составил во затвор,каде беше до пред еден месец  заради криумачрење на мигранти и  отслужуваше казна од 14 месеци.  

Сообраќајката се  случи  на 28 јануари 2015-та година, на регионалниот пат Велес – Чашка,  околу 20,25ч. близу некогашна Нокатекс, на излезот од Превалец. Ермин со автомобил ,,голф2,, возел од Горно Оризари кон Велес.

Според  обвинението возел со брзина од 75 км/ч. неприлагодена за усвоите на патот  и времето кога се случил настанот, кога од десната  коловозна летна преминал на левата на земјено проширување каде стоеле семејството  Зекирови, мајка со двете дечиња- син и ќерка, кое чекало такси за  дома   до Горно јаболчиште.  

Ермин удрил во девојчето Зејха кое од здобиените повреди умрело на рацете од братчето.  Мехмедовиќ побегнал од местото на сообраќајка, го оставил детето без помош, а неговиот автомобил е пронајден следното утро  кој го оставил на патот кон село Војница.  

Несреќата на семејството Зекирови е голема, оти пред   седум години, нивниот тогаш најстар син Невзат Зекиров почина во велешката болница по операција на слепо црево. Докторот кој ја изведе операцијата беше прогласен за виновен и доби казна затвор   од една  година.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com