Денес, четврток на пладне стигна летото

Петар Печков

На северната хемисфера   летото започна денес четврток,  во 12 часот и 7 минути. Овој 172 ден во годината е најдолг и трае 15 часа и 14 минути. Сонцето изгреа во 4 часот и 58 минути, а  зајде во 20 часот и 12 минути. На јужната хемисфера денес стигна зимата. Летото ќе заврши на 22 септември кога ќе почне есента. Земјата најдалечна од Сонцето ќе биде на 6 јули во 18:46.

Временоста прогноза за ова лето вели дека Балканот ќе има бурно време и без пеколни температури  

Европа можe да очекува посуво летно лето, сепак, повторливи чести грмотевици ќе донесат над нормални дождови низ делови од јужна Италија и Балканскиот полуостров. Летото ќе има изолирани силни грмотевици во овие области, најголемата загриженост ќе биде можноста од  големи поплави. 

Овие области, исто така, ќе бидат изложени на ризик за продолжени периоди на променливо  време, што би можело да предизвика поројни дождови во три до пет последователни денови. Ова ќе предизвика зголемен ризик за поплавување од реките, заедно со заканата за лизгање на земјиштето.

Pериодитe на променливо  време, исто така, ќе спречат долготрајни топлотни бранови  летово. Ова ќе има значителен контраст со екстремната топлина на Балканскиот полуостров од  минатото лето.

https://www.accuweather.com/en/weather-news/2018-europe-summer-forecast-intense-heat-to-seize-france-to-germany-fierce-storms-to-hit-poland-to-italy-romania/70004928

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати