Ден за комеморација за починатите од војната во 2001-ва побараа бранителите

Петар Печков

Здружението на воени инвалиди ,,Бранител 2001,, од  Велес вчеравечер одржа состанок, со членовите за состојбата во која се наоѓаат сите припадници на безбедносните сили од Република Македонија.  Се  потпиша и меморандум  со независниот синдикат на полицијата при СВР Велес.  На средбата  беше кажано дека од војната во 2001-та во Македонија има 350 инвалиди, од  кои половината се припадници на полицијата половината припадници на АРМ.

По долги години ова е прва срдба на бранителите од 2001-та година.  Имаме доста проблеми во работењето, малку права, никакви услови. Баравме  во два наврти да добиеме како Здружение просторија за  работа, но бевме игнорирани. Очекуваме дека новиот градоначалник   Коцевски  како и на останати здруженија  од градот и нас  ќе ни додели просторија за работа – рече Лазо Наумов  претседател на   Здружението на воените инвалиди од 2001  од Велес.  

На состанокот како бранител присуствуваше  и  Миле Нацев советник во Општина Велес, од партијата Достоинство, кој ги поддржа барањата да се добие  просторија  и најави дека ќе стори се  како дел од Советот тоа да се оствари, но и да им биде отстапен за потребите и општинскиот автобус, кога членовите патуваат некаде низ Македонија.  

Наумов кажа за 8-те барања кои   биле доставени   до премиерот Заев, а прво е бранителите да добијат Ден на комеморација, посветен на починатите од војната во  2001-та кога ќе им се оддава почит. 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com