Децата погребани, дилемите останаа, има ли виновник

Петар Печков

На Градските гробишта во Раштани погребани се трите деца кои починаа во пожарот во средата попладне.  Без многу  присутни на овој чин,  прерано заминаа во вечноста Драгана, Петар и Теона. Родителите, братот Стефан, неколкумина блиски, градоначалникот Коцевски, советничката Богоевска Стојанова и неколкумина  од општинските службеници беа  дел од погребната поворка.  

Од друга страна се посилни се барањата за лоцирање на  одговорност, кој е виновен за смртта на трите дечиња. Тие изгореа живи во нивниот дом, каде живееја во супстандардни услови, без вода, струја среда шума и без пристапен пат.   

Велешкото обвинителство најави ќе истражува има ли кривична одговорност кај некого.  Истрагата работи да се откријат причинети како настанал пожарот, како дошло до огнот во куќа каде нема струја.  Од против пожарната единица во Велес објаснуваат дека најчест причинител за пожарот е човекот.

Од Детската амбасада Меѓаши одговорност бараат од Центарот за Социјални работи во Велес, дали и колку се грижеле за ова семејство кое било корисник на социјална помош.  Од таму денес со изјава за медиумите  се јави  социјалниот работник Габриела Гијовска.

Во ноември е направен увид. од тогаш до денес не сме имале информација или пријава од било кого дека  родителите не се грижат за децата. Не е приметено дека има некаква отстапка, родителите се грижат за децата, децата се со нив.    Децата и беа доделени на мајката оти ниту кај таткото немаше подбори услови.  Факт е дека многу семејства во земјава, не само ова,  живеат во услови кои не се соодветни. Но тоа не  е услов децата да бидат одземени од родителите.-рече Гијовска. 

Обвинителството соопшти дека децата кога се случил пожарот биле заклучени сами дома, додека родителите отишле да купат храна од Којник. Семејството преживувало од собирање на пластични шишиња и било корисник на социјална помош. 

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com