Дивоградба никна пред Планинарскиот дом ,,Бреза,,

Петар Печков

Во околината на разрушениот планинарски дом ,,Бреза,, преку ноќ се  постави објект.  За ова реагираат планинари рекреативци кои  изминатиот викенд биле на прошетка до ова некогаш омилено излетничко  место за велешани.  Тоа со години е напуштено.  

На наше големо изненадување  пред домот  има некаков објект.  Дошол некој  и го поставил. Дури и патот кој до лани есента беше во очајна состојба, е поправен, проширен, тампониран, сега со кола може да се стигне до домот. Потребно е локалната власт бргу и енергично да реагира, да не се случи да се појават и други вакви објекти. Сепак тоа е општествено земјиште не е приватна своина - велат рекреативците кои деновиве  го посетиле домот. 

Тој е напуштен и руиниран по конфликтот од 2001-та. Оттогаш нема посетители а во домот се чуваа коњи и служеше како штала.  На влезот од зградата на  таблата се гледаат дупките од куршуми, бидејќи некому му служела како мета. Градоначалникот Коцевски веќе бил запознаен за овој случај, го информирале од велешката полиција и биле преземени одредени активности.

 Се работи за  нелегални дејствија  на поединци. Пред објектот е  диво поставен објект, надлежната инспекција ќе излезе на лице место и ќе  издаде решенија за негово отстранување. Патот е проширен и поправан во таа функција,  дури некој се потрудил да обезбеди тампон за патот и нафта за возилата. На крајот излезе дека е правено сето тоа од лични, лукративни причини, оти некој поединец си правел куќа а друг потрчал да му го поправи патот - изјави градоначалникот Коцевски.    

ПД Бреза има вода, струја, инфраструктура, се наоѓа на само 30 минути од Велес на надморска височина од 1,2 илјади метри. Од таму се пружа прекрасен поглед кон Скопје, аеродромот Петровец, Овче Поле, рафинерија Окта, Велес и езерото Младост. Изграден е 1954-та и со него управуваше ПД Солунска глава. 

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com