Докторите од Брза помош заборавени

Петар Печков

Секоја година, на нејзиното завршување локалните власти доделуваат признанија на неколкумина велешани значајни за живеењето на градот и секој во својата област, полицаец, пожарникар, земјоделец, занаетчија, хуманист,   комуналец.

Но на оваа листа, за мене неправедно го нема и признанието за доктор од итната медицинска служба. Оти најчесто е бран број е 194 –брза помош, потоа 192 –полиција па 193  -пожарна.

И од прилогот една вест погоре, сообраќајќи, сообраќајки, секогаш први на местото на настанот се службите од итната медицинска помош, па дури  потоа полицијата и ако треба пожарникарите.

Затоа сметам дека локална власт   треба од годинава да започне  да оддава признание и за најдобриот доктор од итната служба при ЈЗУ Здравствен  дома – Велес, како носител на активноста кога се спасува пациент.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ЈАНУАРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде за Новата 2018-та година?

  • во друштво во домашна атмосфера
  • дома пред телевизорот
  • во ресторан, дискотека или кафуле
  • во некој зимски центар
Резултати